Hall of Fame

I have compiled a personal choice of the great names of sports history to be included in a mythical Hall of Fame. I chose 1900 as a starting date and will add four names to a British and World Hall of Fame for each year since then based on achievements up to that point.  Generally I wait until the top level career of an athlete is over before including them.

This is an alphabetical list of the sportsmen and women who are in my Hall of Fame together with the year they were inducted. For my full citations please go to the relevant year or click on the links for detailed biography.

WORLD HALL OF FAME

Willie Anderson (Scotland/USA-Golf) 1905

Jose Andrade (Uruguay – Football) 1933

Kalle Anttila (Finland – Wrestling) 1925

Fred Archer (England – Horse Racing) 1923

Albert Ayat  (France – Fencing) 1903

Charlie Barr (USA- Sailing) 1911

Edmond Barre (France – Real Tennis) 1902

Blanche Bingley (later Hillyard) (Great Britain – Tennis) 1906

Arne Borg (Sweden – Swimming) 1930

Alberto Braglia (Italy – Gymnastics) 1919

James Braid (England – Golf) 1919

Josef Čada (Czechoslovakia-Gymnastics) 1914

Charlotte Cooper (Great Britain-Tennis) 1914

Jim Corbett (USA – Boxing) 1907

Louis Cyr (Canada – Weightlifting) 1924

Charles Daniels (USA/Swimming) 1912

Charles Pahud de Mortanges (Netherlands – Equestrianism) 1936

Jack Dempsey (USA – Boxing) 1930

Lottie Dod (England- Tennis/Golf/Archery) 1902

Laurie Doherty (England – Tennis)  1921

Fanny Durack (Australia-Swimming) 1919

Eddie Eagan (USA – Boxing and Bobsleigh) 1932

Jaap Eden (Netherlands – Speed Skating/Cycling) 1907

Gertrude “Trudy” Ederle (USA – Swimming) 1926

Thorvald Ellegaard (Denmark- Cycling) 1911

Ray Ewry (USA – Athletics) 1908

John Flanagan (USA – Athletics) 1910

Ramon Fonst (Cuba – Fencing) 1910

Joe Gans (USA/Boxing) 1912

Lucien Gaudin (France -Fencing) 1928

Frank Gotch (USA – Wrestling) 1926

Jay Gould (USA – Real Tennis) 1932

W.G. Grace (England – Cricket) 1907

Josef Grafl (Austria- Weightlifting) 1913

Gillis Grafstrom (Sweden – Figure Skating) 1932

Red Grange (USA – American Football) 1934

Walter Hagen (USA -Golf) 1935

Alfred Hajos (Hungary – Swimming) 1902

Zoltan Halmay (Hungary – Swimming) 1909

Thorleif Haug (Norway – Nordic Skiing) 1926

Anton Heida (USA – Gymnastics) 1905

Kinue Hitomi (Japan – Athletics) 1931

Jack Hobbs (England – Cricket) 1934

Gustav Hugel  (Austria -Figure Skating) 1907

Marcus Hurley (USA -Cycling) 1908

Jack Johnson (USA – Boxing) 1919

Walter Johnson (USA – Baseball) 1928

Bobby Jones (USA – Golf) 1930

Duke Kahanamoku (USA – Swimming) 1925

John B. Kelly Sr (USA – Rowing) 1924

Stanley Ketchel (USA-Boxing) 1913

Hannes Kolehmainen (Finland-Athletics) 1920

Alvin Kraenzlein (USA – Athletics) 1901

Lily Kronberger (Hungary- Figure Skating) 1913

Octave Lapize (France – Cycling) 1923

Bill Larned (USA/Tennis) 1912

Emanuel Lasker (Germany – Chess) 1921

Eric Lemming (Sweden- Athletics) 1913

Benny Leonard (USA – Boxing) 1925

Leonidas of Rhodes (Greece – Athletics) 1900

James Lightbody (USA – Athletics) 1909

Joe Malone (Canada – Ice Hockey) 1924

Joseph Martinez (France – Gymnastics) 1909

Paul Masson (France – Cycling) 1900

Rie Mastenbroek (Netherlands – Swimming) 1936

Christy Mathewson (USA – Baseball) 1926

Oscar Mathisen (Norway-Speed Skating) 1914

Jack McAuliffe (Ireland – B0xing) 1903

Terry McGovern (USA – Boxing) 1910

Maria Mednyanszky (Hungary – Table Tennis) 1935

George Mehnert (USA-Wrestling) 1914

Dally Messenger (Australia – Rugby League)  1933

Milo of Croton (Greece/Wrestling) 1912

Tom Morris Junior (Scotland -Golf) 1910

Tom Morris Senior (Scotland -Golf) 1901

Lon Myers (USA – Athletics) 1904

Nedo Nadi (Italy- Fencing) 1920

Ernie Nevers (USA – American Football) 1932

Martha Norelius (USA – Swimming)  1934

Paavo Nurmi (Finland – Athletics) 1930

Carl Osburn (USA – Shooting) 1924

Jesse Owens  (USA – Athletics) 1936

Willie Park Senior (Scotland – Golf) 1904

Joshua Pim (Ireland – Tennis) 1904

Myer Prinstein (USA- Athletics)  1906

Louis Richardet (Switzerland – Shooting) 1909

Ville Ritola (Finland – Athletics) 1931

John Roberts Junior (England-Billiards) 1908

Albert Rosenfeld (Australia – Rugby League) 1931

Tommy Ryan (USA – Boxing) 1905

Ulrich Salchow (Sweden – Figure Skating) 1911

Karl Schäfer (Austria – Figure Skating) 1936

Carl Schuhmann (Germany- Gymnastics/Wrestling) 1901

Dick Sears (USA – Tennis) 1900

Gudbrand Skatteboe (Norway – Shooting) 1911

Joshua Slocum  (Candada/USA – Sailing) 1903

Jimmy Smith (USA – Ten Pin Bowling) 1925

Konrad Staheli (Switzerland-Shooting) 1908

Josef Steinbach(Austria- Weightlifting) 1906

Wilhelm Steinitz (Austria – Chess) 1901

Oscar Swahn (Sweden – Shooting) 1920

John L Sullivan (USA – Boxing) 1900

Herma Szabo ( aka Plank-Szabo and Jaross-Szabo) (Austria – Figure Skating) 1928

Tameemon “Raiden” Tarokichi (Japan – Sumo) 1904

John H Taylor (England – Golf) 1921

Walter Tewksbury (USA – Athletics) 1903

Theagenes of Thassos (Greece – Boxing) 1902

Clas Thunberg (Finland – Speed Skating) 1935

Bill Tilden (USA – Tennis) 1931

Hubert van Innis (Belgium – Archery) 1920

Harry Vardon (England – Golf) 1923

Francesco Verri (Italy – Cycling)  1906

Honus Wagner (USA – Baseball) 1923

Mickey Walker (USA – Boxing) 1935

Johnny Weissmuller (USA – Swimming) 1928

Carl Westergren (Sweden – Wrestling) 1933

Hazel Wightman (USA – Tennis) 1933

Gar Wood (USA – Powerboating) 1934

Robert “Bob” Wrenn (USA -Tennis) 1905

Cy Young (USA – Baseball) 1921

 

BRITISH HALL OF FAME

Harold Abrahams (Athletics) 1924

Jamie Anderson (Golf) 1908

Fred Archer (Horse Racing)  1914

Wilfred Baddeley (Tennis) 1907

Bill Bailey (Cycling) 1913

Charles Bambridge (Football) 1901

Captain Robert Barclay (Walking) 1903

Woolf Barnato (Motor Racing) 1932

Sydney Barnes (Cricket) 1926

Marjorie Barrett (Badminton) 1935

Ernest Barry (Rowing) 1925

Billy Bassett (Football) 1904

Billy Batten (Rugby League)  1925

Blanche Bingley-Hillyard  (Tennis) 1904

Steve Bloomer (Football) 1920

James Braid (Golf) 1913

Johnny Briggs (Cricket) 1919

Marshall Brooks (Athletics) 1901

Jackie Brown (Boxing) 1936

Frank Buckle (Horse Racing) 1901

David Burghley (Athletics) 1932

Nancy Cave (Squash) 1934

Joe Childs (Horse Racing) 1935

Charlotte Cooper (Tennis) 1912

Ronnie Cove-Smith (Rugby-Union) 1933

Fred Covey (Real Tennis) 1933

Bob Crompton (Football) 1924

W.J.A.  “Dave” Davies (Rugby Union) 1923

John Day (Horse Racing) 1910

Lottie Dod (Tennis) 1900

Laurie Doherty (Tennis) 1919

Reggie Doherty (Tennis) 1910

Dorothea Douglass (later Dorothea Lambert Chambers) (Tennis) 1921

Johnny Douglas (Cricket and Boxing) 1930

Jumbo Edwards (Rowing) 1932

Launceston Elliot (Weightlifting)  1905

Cecil “Punch” Fairs (Real Tennis) 1921

Bob Ferguson (Golf) 1911

James Figg  (Boxing)1900

Bob Fitzsimmons (Boxing) 1906

Nat Flatman (Horse Racing) 1907

Horace Ford  (Archery) 1902

George Fordham (Horse Racing) 1912

Harry Foster (Rackets) 1924

Tich Freeman (Cricket) 1936

C.B.Fry (Cricket/Athletics/Football) 1920

Walter George (Athletics) 1905

Kitty Godfree (nee McKane) (Tennis and Badminton) 1930

Arthur Gore (Tennis) 1920

Arthur Gould  (Rugby Union) 1902

Lily Gower (Croquet) 1928

W.G. Grace (Cricket) 1900

Wyndham Halswelle (Athletics) 1909

Tommy Hampson (Athletics) 1934

Sam Hardy (Football) 1922

J.T.Hearne (Cricket) 1928

Albert Hill (Athletics) 1922

Jack Hobbs (Cricket) 1934

A.N. “Monkey” Hornby (Cricket/Rugby Union) 1907

Melbourne Inman (Billiards) 1930

Alex Jackson (Football) 1931

John Jarvis (Swimming) 1908

James and Phyllis Johnson (Figure Skating) 1928

Lord Kinnaird (Football) 1907

George Lambert  (Real Tennis) 1906

Ethel Larcombe (nee Thomson) (Badminton/Tennis) 1914

Peter Latham (Rackets and Real Tennis) 1911

Alice Legh (Archery) 1922

Ted “Kid” Lewis (Boxing) 1927

Eric Liddell (Athletics) 1927

George Lohmann (Cricket) 1913

Cyril Lowe (Rugby Union) 1926

Meriel Lucas (Badminton) 1911

Randolph Lycett (Tennis) 1926

Jem Mace (Boxing) 1903

Bill Maclagan (Rugby Union) 1910

Esme Mackinnon (Skiing) 1931

Peter McWilliam (Football) 1912

Billy Meredith (Football) 1926

Leon Meredith (Cycling) 1919

Tom Morris Junior (Golf) 1906

Tom Morris Senior (Golf) 1900

Lucy Morton (Swimming) 1924

Queenie Newall (Archery) 1909

Tom Newman (Billiards) 1935

Guy Nickalls (Rowing)  1908

Dickie Owen (Rugby Union) 1912

Pedlar Palmer (Boxing) 1909

Willie Park Senior (Golf) 1904

Jonty Parkin (Rugby League) 1932

Fred Perry (Tennis) 1936

Ronald Poulton (Rugby Union) 1928

Paulo Radmilovic (Water Polo and Swimming) 1930

William Renshaw (Tennis) 1901

Wilfred Rhodes (Cricket) 1932

Tom Richardson (Cricket) 1923

John Roberts Junior (Billiards) 1902

Allan Robertson (Golf) -1914

Jem Robinson (Horse Racing) 1905

Sammy Saville (Hockey) 1931

Bill Scott (Horse Racing) 1903

Elisha Scott  (Football) 1936

Henry Segrave (Motor Sports) 1931

Alfred Shaw (Cricket) 1904

Stanley Shoveller (Hockey) 1922

Arthur Shrewsbury (Cricket) 1925

Alf Shrubb (Athletics) 1906

G.O. Smith (Football) 1909

Ian Smith (Rugby Union) 1935

H.W.Stevenson (Billiards) 1913

Madge Syers (Figure Skating) 1911

Henry Taylor (Swimming) 1927

John H Taylor (Golf) 1919

George Thomas (Badminton)  1932

Joe Thompson (Rugby League) 1934

Harry Vardon (Golf) 1921

Henry Vassall (Rugby Union) 1905

Harold Wagstaff (Rugby League) 1921

Maud Watson (Tennis) 1908

Jack Watts (Horse Racing) 1920

Matthew Webb  (Swimming) 1902

Freddie Welsh (Boxing) 1923

Jimmy Wilde (Boxing) 1925

George Wilkinson (Water Polo) 1923

John Wisden (Cricket) 1910

W B Woodgate (Rowing) 1903

Vivian Woodward (Football) 1914

Max Woosnam (Tennis) 1927

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s